Palubky – #5 Práce s obkladovými palubkami

Palubky – #5 Práce s obkladovými palubkami

Palubky – #5 Práce s obkladovými palubkami

Dnes si řekneme něco o tom, jak s obkladovými palubkami pracovat. Požadovaný profil, kvalitu a rozměr již máme vybraný, ale jak dál?

Než začneme…

Než začneme se samotnou montáží, je dobré nechat nakoupené palubky aklimatizovat jeden až dva týdny v místě, kde budou použity. Ideálně rozložené nebo alespoň vybalené z fólie ve které se převážně prodávají. Mezi tím si můžeme připravit další potřebné věci, které budeme k samotné montáži potřebovat.

Nezbytný bude spojovací materiál, kterým palubky připevníme k připravenému podkladu. Můžeme použít úchytky obložení, vruty, hřebíky, nastřelovací hřebíky a další. Dále budeme potřebovat také barvu na povrchovou úpravu. Ta je důležitá pro životnost palubek a konečný vzhled. Dobrou volbou jsou olejové barvy a tenkovrstvé lazury. Na zakončení palubek a pro perfektní konečný vzhled jsou také nezbytné profilové lišty. Překryjou dilatační spáru a případné nerovnosti. Pro zkrácení palubek na požadovanou délku lze použít běžnou malou kotoučovou pilu, přímočarou pilu nebo pilu ruční. Nezbytným pomocníkem je také metr, úhelník, tužka, kladívko, štětec a další běžné pomůcky.

Obkladové palubky

Pracovní postup

Když máme nachystaný materiál a všechy pomůcky, můžeme začít se samotnou realizací.

Nejdříve je dobré si všechny palubky natřít jednou vrstvou z obou stran. Pokud bychom tak neudělali, k zadní straně se po samotném obložení již nedostaneme. Až máme nátěr hotový a suchý, můžeme rozměřit jednotlivé délky a začít postupně řezat. Je dobré palubku naměřit o cca 10 mm kratší, aby nám po obvodu vznikla dilatační spára. Tato spára se po dokončení překryje pofilovou lištou. Řez je dobré zabrousit smirkovým papírem. Palubky kladem vždy perem nahoru a postupujeme zespodu nahoru. Kdyby jsme palubky kladly drážkou vzhůru, mohla by nám do ní zejména v exteriéru zatíkat voda. Jestliže s palubkami pracujeme v chladnějším prostředí venku, můžeme pero do drážky zasouvat nadoraz. Pokud však obkládáme v letních měsících, kdy je sucho a vysoká teplota, je dobré pero nezasouvat úplně a nechat mezeru cca 1mm. Palubky především v zimních měcících nabírají vlhkost a tím nabívají na objemu. Pokud bychom tedy v suchu zasunuly pero nadoraz, palubka by se při nabrání vlhkosti neměla kam roztahovat a obkládaný povrch by se mohl zvlnit. Palubky připevňujeme vybraným spojovacím materiálem na každou příčku podkladového roštu. Tedy po 50 – 80 cm.

Dokončení

Plochu máme celou obloženou a zbývají pouze konečné úpravy. Okraje a dilatační spáru překryjeme profilovou lištou. Lišty se vyrábějí v několika profilech v závislosti na místě použití. Lišty můžeme připevnit například kolařskými hřebíčky. Nakonec na celou plochu naneseme druhou vrstvu náteru.

Při správném provedení všech pracovních postupů a celkovém dokončení si můžeme uvařit hrnek kávy a cítit spokojenost z dobře odvedené práce.